קישורים שונים
 
  תגובה לתנובה עכשיו – כתבתו של ניר מאיר קב' שילר - ועד הפעולה לזירוז שיוך תנובה לבעליה
תגובה לתנובה עכשיו – כתבתו של ניר מאיר קב' שילר - ועד הפעולה לזירוז שיוך תנובה לבעליה

השאלה המתבקשת היא מה קרה לבן אדם שמחשיב עצמו למנהיג כלכלי ולכזה שנותן עצות לקיבוצים במצוקה ואינו מסוגל להרים ראשו ולדמיין את התוצאה ההרסנית של עצותיו.
הורינו דור המייסדים הצליחו להבין (ללא תארים בכלכלה וכבר לפני 80 שנה) שיצרני החלב חייבים לשלוט, בנוסף להיותם יצרני חלב, גם בתעשייה וגם בשיווק המוצר. לא סתם הם יסדו קואופרציה, הקימו מחלבה לעיבוד תוצרת ובנו שוק למוצרים שהלך והשתכלל עם הזמן. (לא בנו מחסנים, מאחר ואת החלב ומוצריו אין אפשרות לאחסן) חוסר מחשבה וחוסר הבנת משק החלב יכולים להביא להטפה לכך, שניתן באמת לנהל את משק החלב בהפרדה מוחלטת בין הייצור, התעשייה והשיווק. לראיה מתחילים להבין זאת היום גם בשוק הפטם, שבו מוקמות מספר אינטגרציות – שילוב לטוב ולרע בין יצרנים, תעשיינים ומשווקים. הדוגמה שנתת לגבי שטראוס וטרה מטעה ואינה נכונה, היות ותנובה שולטת בכ- 80% משוק החלב.
לא הרפתנים, לא נציגי הרפתנים, שמנהלים את מלחמתם של הרפתנים והמשקים על זכות קיומם ולא הבעלים, יתנו יד לניתוק המשוואה והקשר בין ייצור, עיבוד ושיווק – הם לא חבורת מתאבדים.
בקיבוצים שבהם הצליח השינוי, למדו שכדי להצליח, צריך ליצור מסגרות שיכבדו את צרכיו של המיעוט (מי כאן המיעוט עדיין לא ברור), את זאת הנהלת תנובה לא למדה ולצערנו לא הגיעה למצב של הידברות עם יצרני החלב ומה שמנחה את ההנהלה וגם אותך זאת שיטת הזבנג וגמרנו, תוך כדי דריכה ורמיסה.
התאחדות מגדלי בקר שמייצגת יצרנים שהם גם בעלים, איננה נגד שינויים, ההפך מכך, גם בנייר שבו הם קוראים לאגודות הבעלים לחתום על מסמך 5 הנקודות, הם מדגישים את הקריאה להליכה משותפת ולשינויים בדרך של הידברות והבנה, הם קוראים לאפשר לרוצים בכך, לתת אפשרות של פרישה מכובדת. ניתן לעשות זאת ויש את האמצעים לכך, וכי מי אמר שהדרך המוצעת ע"י הנהלת תנובה היא אכן הדרך הנכונה לשינויים. ואם כן, מדוע מוסדות תנובה לא אישרו עדיין את ההצעה הזו ?
יצרני החלב אינם מעונינים להקפיא את המצב הקיים, זהו מצב של כאוס שאינו טוב ואינו בריא לאף אחד. אבל אם תרופתך לזבנג וגמרנו, היא זאת שתביא אותנו לרווחה ולנחלה, הנך טועה ומטעה וחזור בך מהצעתך.
גם בהשוואה שלך, בין משק החלב לבין מפעל חייו של התעשיין סטף ורטהיימר, שגויה מיסודה ומה שנכון לסטף לא בהכרח, בלשון עדינה, נכון להשוואה עם תנובה. משק החלב על כל ענפיו היינו ענף משולב מתוכנן ובסיסי וכל שינוי בו אסור שיהיה תלוי במצב הבורסה העולה או יורדת.
יוסי בגון - יפעת

 
כל הזכויות שמורות להתאחדות מגדלי בקר בישראל, פותח ע"י אקול ענת קשב בע"מ