קישורים שונים
 
  סקר התפרצות
אל ציבור הרפתנים,
ההתפרצות האחרונה שהיכתה במשקים רבים בבקעת הירדן, צפון הארץ ואולי אף הגיעה עד למישור החוף נגרמה ע"י נגיף בשם EHDV. הנגיף אשר עד אתה היה ידוע כגורם מחלה באזורנו בחיות בר בלבד גרם לנזקים כבדים במשקים בהם פגע. בדומה לנגיף קדחת שלושת הימים, גם נגיף זה מועבר ע"י יבחושים. ההתפרצות הנוכחית היא למעשה אחת בתוך סידרה של התפרצויות של מחלות הנישאות ע"י זבובאים ויתושים בשנים האחרונות ואשר גורמות נזק כבד ביותר לענף הבקר בארץ.
ע"מ לתחקר את ההתפרצות הנוכחית ולנסות ללמוד על דרכי ההעברה של המחלה בכדי שנוכל למנעה בעתיד, יוזמת החקלאית ביחד עם ביה"ס לרפואה וטרינרית והמכון הוטרינרי ובמימון מועצת החלב, סקר מסודר ברפתות שנפגעו וברפתות ביקורת. בימים הקרובים ייצרו עמכם קשר סטודנטים מבית-הספר לרפואה וטרינרית על-מנת לתאם הקזת דם ממדגם קטן של פרות ועגלות מן העדר (כ- 25 דגימות). הסטודנטים יבקשו מכם להכין לשם לקיחת דם פרות ע"פ הפירוט הבא:
5 פרות/עגלות חולות עם סימנים קליניים ברורים (ריריות אדומות, הליכה נוקשה, עיניים נפוחות, עייפות, ירידה בתאבון).
5 פרות שהראו ירידה בחלב ללא סימנים קליניים. (לפחות 30% במשך 3 ימים עוקבים). מדובר בפרות שהירידה בחלב נצפתה בהם מה- 31/08/06 ולפחות שבועיים לפני יום לקיחת הדגימה.
15 פרות בריאות (כלומר שהרפתן לא זיהה בהם סימני מחלה או ירידה בחלב): 5 עגלות (עד גיל שנה), 5 מבכירות, 5 בוגרות.
ממשקים בריאים תאספנה 15 דגימות בלבד ע"פ הפרוט האחרון.
באם יש ברפת פרות שמחלתן החלה לפני לא יותר מיומיים, מאותן פרות (לא יותר מ-3 תילקחנה דגימות גם כן לנוכחות נגיף).
באם במשק ארעו הפלות או המלטות מוקדמות (הריון קצר מ- 265 יום) נבקש לדגום עד 5 פרות כאלו – דגימת סרום בלבד.

שיתוף הפעולה שלכם (הן משקים בריאים והן משקים שחלו) הוא חיוני ביותר להצלחת הסקר והצלחת כולנו. אנו יודעים שבהתפרצות הנוכחית לא נוכל לסייע אך אולי נוכל ללמוד ממנה על מנת למנוע או להקטין את נזקי ההתפרצויות הבאות.

תודה על שיתוף הפעולה.

ד"ר נדב גלאון
החקלאית

 
כל הזכויות שמורות להתאחדות מגדלי בקר בישראל, פותח ע"י אקול ענת קשב בע"מ