קישורים שונים
 
  יצרני החלב בונים על שתי הטעויות של רייכמן

יצרני החלב בונים על שתי הטעויות של רייכמן

מאת יורם גביזון


"רייכמן עשה שתי טעויות מהותיות וסיפק למתנגדיו כלים לטרפד את המכירה" - כך מעריך בכיר בקבוצת יצרני החלב שהביעה מלכתחילה את הסתייגותה ממכירת השליטה לגורם זר. "הטעות הראשונה היתה בכך שוועד הנהלת תנובה לא התייחס למגדלי הבקר ברצינות כקונים פוטנציאליים. ועד הנהלת תנובה היה צריך ליצור דיאלוג עם יצרני החלב כדי לנטרל את התנגדותה ולחזק את הלגיטימיות של תהליך המכירה, אלא שבמקום זאת הוועד יצר את הרושם שיצרני החלב הם מיעוט קטן וקולני. הופתענו לחלוטין מהכוונה להכריע במכירת תנובה עד ה-15 בנובמבר וכשהצענו את המועמדות שלנו הוועד הגיב בצורה שכל מטרתה היתה לצאת מידי חובה".

הטעות השניה של רייכמן היתה - להערכת קבוצת יצרני החלב - הסטייה מהעקרון של מכירת תנובה עבור בעליה תמורת המחיר הגבוה ביותר. "מרגע שרייכמן החליט שקריטריונים שאינם כספיים יכריעו, הוא נכנס למגרש שלנו, למגרש האידיאולוגי של יצרני החלב שאינם רוצים להיפרד מתנובה אלא להמשיך להחזיק במניותיה ולהוביל אותה בעתיד. זו היא טעות גדולה ובכך הוא סייע במידה רבה לטרפד את התהליך".

המהלך הבא של יצרני החלב יהיה לגבש הצעה נגדית, ואם רייכמן סבר שרשרוש השטרות והביטחון בהסכם החלב הם השכנוע הטוב ביותר, הרי שנראה שליצרני החלב סיכוי לא רע להביא הצעה עדיפה בשני הפרמטרים.

יצרני החלב שמחוזרים על ידי מספר רב של קבוצות עשויים, בין השאר, לחבור לקבוצת מאיר שמיר-מריל לינץ שהציעה 1.045 מיליארד דולר בעבור תנובה או לקבוצת אפריקה-ישראל שהציעה 1.045 מיליארד דולר שהפסידו בהתמודדות למרות שהציעו מחיר גבוה מהצעתה של אייפקס.

על פי הערכות, יצרני החלב מחזיקים בשיעור גבוה מ-25% הדרושים להכשלת המכירה לאייפקס. רייכמן, שלא כלל את יצחק באדר מנכ"ל גרנות בוועד ההנהלה שטיפל במכירה, עלול לגלות את ארגוני הקניות כבעלי בריתם של יצרני החלב. ארגוני הקניות - ובראשם גרנות - אספו בשקדנות בשנים האחרונות מניות של תנובה מידי קיבוצים שנקלעו לבעיות פיננסיות.

הצירוף של יצרני החלב וארגוני הקניות עשוי ליצור בלוק של 30%-35% ממניות תנובה. קבוצה זו עשויה לקבל אשראי לרכישת עוד 30% ממניות תנובה תמורת שעבוד מניותיה בתנובה ולנהל משא ומתן עם אפריקה-ישראל, מאיר שמיר-מריל לינץ' או כל מועמד פיננסי אחר על שליטה משותפת בתנובה.

קבוצה משותפת של יצרני החלב ומשקיע פיננסי תציע לבעלי המניות של תנובה מחיר טוב יותר בעבור מניותיהם ומכיוון שתשלוט בתנובה בעתיד, הרי שבכל הנוגע לעתידו של משק החלב לא נראה שרייכמן יוכל לספק ביטחון רב יותר. העובדה שיצחק באדר מעולם לא הכחיש בפומבי את רצונו להתמנות כמנכ"ל תנובה והעובדה שמאיר שמיר הוא בן דודו ומוכן לשלם בעבור תנובה מחיר גבוה יותר משהציעה אייפקס, אמורות להטריד את רייכמן ואת מנכ"לית אייפקס, זהבית יוסף.
 
כל הזכויות שמורות להתאחדות מגדלי בקר בישראל, פותח ע"י אקול ענת קשב בע"מ