קישורים שונים
 
  אייפקס מסדרת לעצמה רשת ביטחון בתנובה: מנסה לחבור אל הרפתנים
אייפקס מסדרת לעצמה רשת ביטחון בתנובה: מנסה לחבור אל הרפתנים

גם קבוצת שמיר, אפריקה ישראל ומוטי זיסר - המתמודדים הנוספים ש"עלו לגמר" במכרז תנובה - מעוניינים להגיש הצעה עם הרפתנים לרכישה משותפת בחלקים שווים

הדס מנור
16:51 6/12/06


קרן אייפקס תהיה אחת מהקבוצות שתתמודד על רכישת השליטה המשותפת (50-50) של תנובה עם קבוצת הרפתנים. אייפקס, בניהול זהבית יוסף-כהן, זכתה במכרז שקיימה הנהלת תנובה ברכישת השליטה בתאגיד החלב, לפי שווי של 1.025 מיליארד דולר.

הקבוצות הנוספות שעלו ל"גמר" הן אפריקה ישראל, מוטי זיסר וקבוצת מאיר שמיר.
משרד רו"ח קסלמן וקסלמן, המנהל את ההליך מטעם הרפתנים, הודיע היום לראשי ארבע הקבוצות על ההחלטה.

הצטרפותה של אייפקס להתמודדות הסופית מעידה על כך שאייפקס נחושה לרכוש את תנובה ולזכות באישור הרכישה באסיפת בעלי המניות של תנובה, שצפויה להתקיים במארס 2007. כדי שהצעתה תזכה, יהיה עליה לזכות ברוב של 75% בוועידת תנובה.

כפי שפורסם ב"גלובס", המתנגדים להצעת ההנהלה, שבה זכתה כאמור אייפקס, היא לרכישת שליטה משותפת (50% כל צד). שותפות זו בשליטה מיועדת לאפשר לקיבוצים ולמושבים שיישארו בתנובה להיות חלק מכריע בעתיד משק החלב והרפתות בישראל ובהגנה על מחיר החלב הגולמי ליצרנים. מנגד, השותפות בשליטה תיתן למשקיע שיזכה להכריע בפועל בשאר תחומי עיסוקה של תנובה ובפעילויות החדשות של תנובה בחו"ל.

הצטרפות אייפקס להתמודדות הרשמית במסגרת הצעת המתנגדים להנהלה, נועדה להבטיח שאם תנאי ההצעה של מתחריה בגמר יהיו זהים - הרפתנים יבחרו באייפקס. עם זאת, נודע כי בשיחות שקיימה עם נציגי הרפתנים ביום ה', הבהירה כי אינה מוכנה לקבל את הצעת השליטה המשותפת.

בנייר עקרונות ששלח היום (ד') משרד קסלמן וקסלמן אל הקבוצות הסופיות, פורטו תנאי הרכישה: השליטה המשותפת, התחייבות לשמירת עתיד משק החלב בישראל ולשמירת מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה) והתחייבות לרכש כמויות החליבה בארץ.

כן נקבע בנייר העמדה תמריץ לבעלי המניות הנוכחיים להישאר בשותפות בתנובה, באמצעות מנגנון שיפצה אותם על רווחיותה הצפויה לגדול בעתיד, אם יחליטו לצאת במועד מאוחר יותר. לעומת זאת, הנהלת תנובה ואייפקס הסכימו כי ייקבעו שלבי יציאה מדורגים, באופן שיפחית את התמורה למי שיחליט להשהות את מימוש אחזקתו למועד מאוחר יותר.

במו"מ עם הקבוצות המתמודדות, הרפתנים מבהירים כי יש לשנות את המנגנון המסורבל של תנובה ולהופכה מאגודה שיתופית לחברה וכי מחיר המינימום לעסקה הוא המחיר שהציעה אייפקס במכרז - 1.025 מיליארד דולר. שמיר הציע במכרז 1.04 מיליארד דולר ואפריקה ישראל - 1.045 מיליארד דולר. זיסר לא השתתף במכרז שקיימה הנהלת תנובה.

גורמים בקרב המתמודדים העריכו כי ייתכן שאייפקס תציע להפחית את שיעור השליטה ל-50.1% במקביל להפחתה מסוימת במחיר והבטחה לרפתנים כי במקרה של הנפקה עתידית של תנובה, תשלובת החלב לא תונפק. כך תוכל קרן אייפקס להגיע לוועידת תנובה כמועמדת של שני הצדדים.

יו"ר הוועדה המגבשת את הצעת המתנגדים, יוסי מלול מקיבוץ עין חרוד (איחוד), אמר ל"גלובס" בתגובה: "אני לא מתייחס לקבוצות המשתתפות. השיקול היחיד שלנו הוא דאגה ליצרני החלב, למשק החלב בישראל ולחקלאות בישראל, לטווח הרחוק, גם אם לפעמים זה נשמע כציונות מיושנת. אנחנו מאמינים בזה ומקבלים תמיכה נרחבת ברעיון. אנחנו מקווים להגיע להסכמה בין בעלי תנובה, כך שלוועידה תגיע רק הצעה אחת - שתזכה ברוב גדול".

לשאלה אם הכוונה היא לשכנע את הנהלת תנובה, אמר מלול: "הנהלת תנובה חתומה על הסכם. אנחנו צריכים לשכנע את הבעלים שיש להם אינטרס בהצעה מסוכמת ושאסור להגיע לוועידה של כאוס מוחלט עם יישובים שירגישו עשוקים".
 
כל הזכויות שמורות להתאחדות מגדלי בקר בישראל, פותח ע"י אקול ענת קשב בע"מ